Każdy wędkarz, który chce łowić ryby w określonym miejscu i czasie, powinien dysponować odpowiednią kartą wędkarską. Karta taka to nic innego, jak zezwolenie imienne na to, żeby odławiać w określonym czasie i miejscu określoną ilość ryb. Jeżeli łowisko jest prywatne i ktoś nam pozwoli na łowienie lub w momencie, kiedy jest ogólnodostępne i nie trzeba mieć na niego zezwolenia, to nie obowiązuje coś takiego, jak karta wędkarska.

Natomiast w momencie, kiedy łowimy na łowiskach, na których wszyscy te karty mają, nas też obowiązuje posiadanie takowej. Z kartami tymi jest tak, że należy za nie wnieść odpowiednią opłatę. Karta przysługuje zazwyczaj na rok, co oznacza, że od momentu jej wydania aż do momentu skończenia czasu, możemy z danego łowiska odłowić określoną ilość kilogramów ryb.
Na części łowisk należy połowy ważyć i na tej podstawie określa się, ile komu się jeszcze należy. Na innych natomiast nie obowiązuje coś takiego i mimo odgórnie nałożonego limitu, ryby można łowić tak naprawdę bez obaw. Dlatego też wiele osób chętnie bierze takie karty, bo na ich podstawie łowią całkiem legalnie i co najważniejsze mogą mieć piękne, zdrowe rybki wszędzie tam, gdzie chcą.