Ryby morskie

Dorsz - król Bałtyku Dorsz, jedna z najbardziej rozpoznawalnych ryb Bałtyku, posiada charakterystyczną srebrzysto-szarozieloną skórę i długie, smukłe ciało. Jest gatunkiem drapieżnym, który poluje na mniejsze ryby. Jego mięso jest wyjątkowo smaczne i zdrowe, dlatego często gości na stołach miłośników ryb.

Flądra - mistrz kamuflażu Flądra, nazywana również płaską rybą, to ekspert w kamuflażu. Jej ciało jest bocznie spłaszczone, co umożliwia jej doskonałe ukrywanie się na dnie morskim. Flądra ma zdolność zmiany koloru skóry, dzięki czemu idealnie zakrętka twist off dopasowuje się do otoczenia. To niezwykłe przystosowanie pomaga jej uniknąć drapieżników.

Śledź - popularna przekąska Śledź, znany również jako ryba marynowana, jest jednym z najpopularniejszych gatunków ryb w Polsce. Ma charakterystyczne srebrzyste boki i smukłe ciało. Śledzie są chętnie spożywane jako przekąska, a ich mięso jest bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, które mają korzystny wpływ na zdrowie serca i mózgu.

Ryby słodkowodne

Szczupak - drapieżnik zimnolubny Szczupak to jedna z najbardziej znanych i popularnych ryb występujących w polskich wodach. Jego charakterystyczną cechą jest długi, smukły kształt ciała oraz potężna szczęka z ostrymi zębami. Jest drapieżnikiem, polującym głównie na inne ryby. Lubi zimne wody, dlatego najczęściej spotykany jest w jeziorach i rzekach o chłodniejszym klimacie.

Węgorz - tajemniczy mieszkaniec rzek Węgorz to ryba, która budzi wiele kontrowersji i tajemnic. Jego długie, węże podobne ciało sprawia, że jest niezwykle charakterystyczny. Węgorze żyją w słodkich wodach, preferując rzeki o wolnym nurcie. Są znane ze swojej zdolności do migrowania na długie odległości. Ich życiowy cykl jest pełen zagadek i fascynujących aspektów, co czyni węgorza jednym z najbardziej intrygujących mieszkańców naszych rzek.

Pstrąg - piękno górskich strumieni Pstrąg to ryba, której urok nie sposób nie dostrzec. Jego pięknie ubarwione ciało, z charakterystycznymi plamami i paskami, przyciąga wzrok każdego miłośnika przyrody. Pstrągi zamieszkują głównie górskie strumienie i rzeki o czystej wodzie. Są rybami wędrownymi, które przemieszczają się w poszukiwaniu odpowiednich warunków do rozrodu. Pstrąg to prawdziwa perełka polskiego świata podwodnego.